Prejsť na obsah
Dianie na FEI

Tak ako každoročne, aj tento rok na STU v Bratislave prebieha lokálne kolo súťaže EBEC (European BEST Engineering Competition). Ide o najväčšiu európsku technickou súťaž pre študentov vysokých škôl. Tento rok sa bude súťažiť na dvoch úrovniach. Ako prvé sa koná lokálne kolo, organizované jednotlivými skupinami BEST na 88 európskych technických univerzitách. Víťazi následne postupujú na regionálnu úroveň, ktorá sa opäť uskutoční u nás, na pôde STU, kde si zmerajú sily s víťazmi z Česka, Maďarska, Rakúska a Slovinska.

Čo všetko je možné navrhnúť, vytvoriť a odprezentovať v priebehu pár hodín? To zistia súťažiaci EBEC Challenge, ktorý sa bude konať už 2. a 5. marca 2018 na Slovenskej technickej univerzite, konkrétne na Fakulte elektroniky a informatiky a tiež na Fakulte informatiky a informačných technológií. Ide  jedinečnú príležitosť vyskúšať si prácu v štvorčlennom tíme pri riešení praktických úloh. Súťaží sa v dvoch kategóriách: teoretickej Case Study a praktickej Team Design. Tento rok tému pre Case study pripravuje Volkswagen Slovakia a pre Team design SOSA.

A čo hovoria o EBECu samotní súťažiaci?

„Odporúčam túto akciu úplne všetkým super ľuďom, ktorí hľadajú kolektív super ľudí. EBEC a celý BEST je zábava, priateľstvo, motivácia, energia, odbúravanie zábran a zdokonaľovanie sa v tímovej práci.“

„Bolo super koľko nadšených, pozitívnych a usmievavých ľudí sa do organizácie zapojilo. Zvládnuté bol podľa mňa všetko na 1. Za celý deň mi nič nechýbalo. Dokonca v organizačnom tíme boli samé pekné dievčatá  - to človeka podporí. Robte ďalej to čo robíte, ja radosť sa zúčastňovať akcií organizovaných vami.

Najviac si súťažiaci pochvaľujú možnosť vyskúšať si v praxi to, čo zatiaľ poznajú len z prednášok a cvičení. Naviac môžu na ďalšej úrovni porovnať svoje schopnosti so študentmi technických škôl z celej Európy a zistiť, ako obstoja v konkurencii.

Prípravy na EBEC Challenge 2018 prebiehajú takmer pol roka a na organizácií sa pri tom podieľa asi desať dobrovoľníkov. Akciu usporadúva študentská organizácia BEST Bratislava, ktorá vznikla v roku 1992 s cieľom pomáhať študentom STU zábavnou formou rozvíjať ich schopnosti. Medzinárodná organizácia BEST (Board od European Students of Technology) je študentská nezisková organizácia. V súčasnosti existuje viac ako 90 pobočiek v 33 krajinách Európy a celkom eviduje približne 3300 členov.