Prejsť na obsah
Dianie na FEI

NEŽNÁ REVOLÚCIA: Oslavujeme 30 rokov slobody

Dnes je to presne tridsať rokov odvtedy, čo študenti našej fakulty vydali prehlásenie a následné vyhlásenie, v ktorom odsúdili brutálny zásah komunistického režimu voči študentom na pražskej Národní třídě. Deň predtým sa o pražských udalostiach udiala búrlivá debata v Elame medzi zástupcami Socialistického zväzu mládeže a ostatnými študentmi Elektrotechnickej fakulty. Okamžite po jej skončení začali naši študenti pracovať na organizácii štrajku na fakulte.

21. novembra 1989 sa v našich prednáškových sálach namiesto vyučovania začali snáď po prvý krát viesť otvorené diskusie o spoločenskom dianí v socialistickom Československu. Na obed sa diskusia študentov, pedagógov a vedenia fakulty premiestnila pred blok A. 

V tento deň zároveň vysokoškolskí študenti všetkých vysokých škôl vydali aj spoločné vyhlásenie a rozhodli sa spoločne pridať k štrajku OF A VPN. Demokratizačný proces sa začal. 

Všetky spomenuté dokumenty nám poskytol archív STU.

Ak sa chcete o revolučných dňoch na fakulte dozvedieť viac:

  • pozrite si záznam z diskusie vtedy aktívnych študentov a pedagógov fakulty spolu s hlavnými postavami Nežnej revolúcie