Dostatok prístrojov na umelú pľúcnu ventiláciu môže v najbližších týždňoch rozhodnúť o tom, ako sa na Slovensku medicínsky zvládne situácia v súvislosti s rozšírením nového koronavírusu. Preto začala Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave spolu s Matador Group vyvíjať prototyp pľúcneho ventilátora. Informoval hovorca STU Fedor Blaščák.
Podľa údajov Inštitútu zdravotnej politiky na Slovensku "kapacitne rátame, že bez obmedzení bude náš systém schopný zvládnuť 550 ventilovaných pacientov s ochorením COVID-19." Podľa analytikov je možné, že v najhoršom momente nákazy môže na Slovensku potrebovať dýchací prístroj aj viac ako 3000 ľudí. "Preto sme spustili interný výskumný projekt, aby sme spoločne s kolegami zo STU čo najrýchlejšie vyrobili prototyp pľúcneho ventilátora. Vývoj prototypu zafinancujeme. Do projektu vložíme aj ďalšie odborné a materiálne kapacity," uviedol prezident Matador Group Štefan Rosina.
Rektor STU Miroslav Fikar vysvetlil, že STU vkladá do projektu najlepších odborníkov. Ide o tím okolo Jána Vachálka zo Strojníckej fakulty a vývojárov z Fakulty elektrotechniky a informatiky pod vedením Františka Duchoňa, ktorí deklarovali schopnosť vyrobiť prototyp aj s vylepšeniami.
Východiskom pre vývoj prototypu je vedecká štúdia z roku 2010. "Americkí autori prototyp jednak vyrobili, jednak publikovali aj dáta z meraní, takže sa máme o čo oprieť. Preštudovali sme to a veríme, že na ňom dokážeme aj niečo vylepšiť. V tíme je desať až 12 strojárov a robotikov. Vývoj konzultujeme s lekárskymi špecialistami z oblasti anestéziológie," uviedol riaditeľ Národného centra robotiky a profesor na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU František Duchoň.
Podobné iniciatívy výroby prototypov sa rozbiehajú v mnohých krajinách.
zdroj: teraz.sk
Rovnakej téme sa venujú:
domov.sme.sk | vat.pravda.sk |
www.webnoviny.sk | www.24hod.sk |
www.dnes24.sk | facebook.com |