Prejsť na obsah
Dianie na FEI

Prezident Slovenkej republiky Andrej Kiska navštívil dňa 17. februára 2015 Fakultu elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratisave – svoju alma mater.

Na svojom facebooku o tejto udalosti okrem iného uviedol:

„Dnes som navštívil Slovenskú technickú univerzitu. Je to moja alma mater. Vyštudoval som tu za elektrotechnického inžiniera a zažil veľa pekných aj náročných chvíľ. STU je jednou z najlepších univerzít na Slovensku, ak nie najlepšou technickou školou u nás. Energiu, ktorú som tu dnes zažil, by som rád videl aj na iných vysokých školách.

Študenti sa ma v diskusii dokonca pýtali aj na môj názor na budúcnosť elektromobilov. Priznám sa, nevedel som na to odborne odpovedať, nie som v tejto téme doma. Ale viem, že to budú práve dnešní študenti, kto bude o desať, dvadsať alebo tridsať rokov ovplyvňovať osud našej krajiny. Niekto bude manažérom, niekto podnikateľom, niekto možno prezidentom. Budúcnosť našej krajiny bude záležať od toho, ako sa bude dariť terajším mladým talentom a ako ich dokážeme podporiť.“

Jeho excelenciu pána Andreja Kisku, prezidenta SR, na FEI STU privítal dekan prof. Oravec. Pán prezident sa stretol s vedením FEI STU, na ktorom diskutovali o viacerých témach, najmä o systéme vysokoškolského štúdia, vedy a výskumu v podmienkach SR. So záujmom si vypočul, že naši študenti sú akceptovaní aj na významných zahraničných univerzitách v rámci študijných a výskumných pobytov, čo nám otvára ďalšie možnosti medzinárodnej spolupráce.

Záver svojho pobytu na FEI STU pán prezident venoval návšteve Ústavu elektroniky a fotoniky, na ktorom pred skoro 30 rokmi vypracoval a obhájil svoju diplomovú prácu. So záujmom si vypočul stručnú informáciu o ústave, ktorý sa stal medzinárodne uznávanou vedeckou školou. S mladými vedeckými pracovníkmi, reprezentovanými Ing. Martinom Daříčkom PhD. prediskutoval význam spin-off firiem pre urýchlenie transferu najnovších poznatkov získaných v rámci riešenia vedeckých grantov na ústave do praxe. Konkrétnymi príkladmi využitia vyvinutých smart systémov boli variometer pre amatérskych letcov (bolo predaných ca 1000 ks, najmä do USA, Francúzska a Nemecka), resp. mini-holter pre medicínske účely.

Zdroj: http://sk-sk.facebook.com/AndrejKiska

foto foto
foto foto
foto foto
foto foto