Prejsť na obsah
Dianie na FEI

(Harbin, Čína, 27. 8. 2013) Študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave sa zúčastnili na svetovom finále súťaže Global Freescale Cup. Poslucháči  bakalárskeho štúdia Marek Lászlo, Norbert Gál a Róbert Nehánszki v silnej konkurencii z celého sveta skončili na zaslúženom šiestom mieste.

Súťaž Freescale Cup organizuje významný svetový výrobca polovodičov, firma Freescale. Úlohou súťažiacich je naprogramovať autíčko tak, aby sa dokázalo adaptovať na neznámu trať vyznačenú čiernym vodiacim pásikom a prejsť ju čo najrýchlejšie. Autíčko musí byť úplne autonómne a od štartu do jeho pohybu nesmie človek ďalej zasahovat. Počíta sa najlepší čas z dvoch okruhov. Celosvetové finále sa uskutočnilo v dňoch 22.8 až 24. na Technologickom inštitúte v meste Harbin (Čína).

Pre tím FEI-minetors zo Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave bola vstupenkou na toto veľké finále jarná výhra v celoeurópskom kole. Študentský tím  v zložení Marek Lászlo, Norbert Gál a Róbert Nehánszki postúpil medzi najlepšie tímy z Brazílie, Číny, Indie, Japonska, Malajzie, Mexika, Tchajvanu a  Spojených Štátov.

Po náročnom prispôsobovaní autíčka na miestne podmienky a dlhých hodinách testovania sa nakoniec tím FEI-minetors umiestnil na veľmi peknom šiestom mieste. O náročnosti súťaže svedčí aj fakt, že niektorým tímom sa dráhu dokonca vôbec nepodarilo prejsť. ,,Treba podotknúť, že naši študenti dostali pochvalu od organizátorov za veľmi inovatívne riešenie hardvérovej časti samotného robotického autíčka aj za to, že ako jediný tým zo všetkých využívali algoritmus mapovania dráhy,'' hovorí Ing. Jozef Rodina, vedúci slovenskej výpravy.  Spokojnosť vyjadril aj Flavio Stiffan, zástupca univerzitných programov firmy Freescale: ,,Tím FEI-minetors zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave predviedol úžasný výkon. Čína síce preteky vyhrala, ale bolo vidno, že ostatné tímy z celého sveta sa k víťazstvu veľmi tesne priblížili. Študenti zo všetkých kontinentov tu naplno využili možnosť získavania vzájomných skúseností a kontaktov v pohostinnom prostredí Technologického inštitútu v Harbine.''

Tím FEI-minetors sa už v týchto dňoch chystá aj na ďalší ročník tejto súťaže, držíme im palce a veríme, že pódiové umiestnenia sa im v nasledujúcom ročníku nevyhnú.

jpg jpg
Tím FEI-minetors z STU v Bratislave (zľava S. Flavio, N. Gál, R. Nehanszký, M. Lászlo, J. Rodina) Príprava na inšpekciu autíčok (Foto: R. Nehanszký)
jpg jpg
Testovacie dráhy (Foto: R. Nehanszký) Vstupná kamenná tabuľa (Foto: R. Nehanszký)