Prejsť na obsah
Dianie na FEI

Tlačová správa
6. 4. 2008

Úspech slovenských robotikov

Slovenskí konštruktéri robotov nečakane porazili konkurenciu z celej Európy a získali ceny v niekoľkých kategóriách na medzinárodnej súťaži robotov Robotchallenge v Rakúsku.

Viedeň, 5. - 6. apríla 2008 – Cez víkend sa vo Viedni zišlo viac ako 120 robotov a ich konštruktérov z celej Európy na súťaži Robotchallenge. V náročnej konkurencii nadmieru úspešne obstáli aj slovenskí účastníci. V moderných priestoroch haly Siemens Forum sa už od sobotného rána nastavovalo, spájkovalo, meralo, testovali sa motory, senzory, a hlavne prerábali a dolaďovali sa programy riadiace malé autonómne roboty. ,,Sme radi, že tento rok môžeme privítať účastníkov nielen z Rakúska, Slovenska, Česka, Nemecka, Švajčiarska a Maďarska, ale aj z Ruska, Poľska, Malty, Turecka, Dánska, Rumunska a Veľkej Británie,'' povedal Roland Stelzer z rakúskej organizácie InnoC.at, ktorá podujatie pripravila.

Roboty súťažili v kategóriách Slalom, Sumo, Zbieranie pukov a Voľná jazda. V poslednej z nich zvíťazil robot Bern súrodencov Furkovcov z bratislavského Gymnázia Metodova. Na druhom mieste v tejto kategórii skončili študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave Filip Tóth a David Gustafík s multifunkčným kresliacim a vŕtacím robotom FTDGX2. Robot je ovládaný počítačom, alebo priamo z jeho vstavanej klávesnice. ,,Používali sme štandardné vybavenie elektronikou, všetky návrhy boli uskutočnené použitím počítača. Komplikovanejšie mechanické a elektronické diely boli navrhnuté nami, ale vyhotovené v špecializovaných firmách,'' upresňuje Filip Tóth. ,,Naším najdôležitejším výsledkom bolo dosiahnutie vypočítanej presnosti a súhra všetkého softvéru na robotovi a externých zariadeniach“, dopĺňa ho David Gustafík.

Vo veľmi silno obsadenej kategórii MiniSumo obsadil robot Merlin Pavla Pavlíka z Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši ťažko vybojované druhé miesto v napínavom finálovom zápase. Aj vo váhovo ťažšej kategórii robotického suma sme mali na druhom mieste zástupcu. Stal sa ním robot Liesko, ktorý priviezli Lukáš Pariža a Lijun Wu z Gymnázia M. Hattalu z Trstenej.

Celkovo sa na súťaži zúčastnila 18-členná slovenská výprava a našich 9 robotov bolo rovnocennými partnermi našim európskym kolegom. Naši komunikatívni a jazykovo zdatní študenti hneď nadviazali aj množstvo užitočných kontaktov, získali inšpiráciu na ďalšie svoje konštrukcie a pozorne sledovali, akú taktiku zvolili súperi. Všetko využijú pri konštrukcii robotov pre ďalší ročník súťaže.

Rakúska súťaž Robotchallenge je najväčšia rakúska súťaž pre vlastnoručne vyrobené autonómne mobilné roboty. Uskutočňuje sa každoročne na jar vo Viedni už od roku 2004. Hlavným cieľom súťaže je inšpirovať a podnietiť tvorivosť mládeže, aby sa aj takto dostali bližšie k novým technológiám a vedeckému výskumu. Získajú tak bezprostredné zážitky a vidia, akými fascinujúcimi cestami sa môže uberať vedecký výskum. Cestu na súťaž okrem podpory rodičov a učiteľov umožnil aj projekt LPP 0301-06 Agentúry pre podporu vedy a výskumu (APVV).

Podrobné Informácie, fotografie a výsledky nájdete na stránkach súťaže http://www.robotchallenge.at/.

Priložené fotografie v lepšom rozlíšení možno stiahnuť z adresy http://www.robotika.sk/events/08Robotchallenge.

Richard Balogh
Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave
Ilkovičova 3
812 19 Bratislava
richard.balogh@stuba.sk